ماجرای گروگانگیری ولیعهد به روایت من

21 فوریه, 2023 بدون نظر »

descarga.png

چهار حادثه بزرگ سیاسی زمان شاه فقید بر سرنوشت ملت ما داغی نازدودنی نهادند. بیست و هشت مرداد سی و دو و سقوط دکتر مصدق، پانزده خرداد چهل ودو و ظهورآیت ایتالله خمینی، نوزده بهمن چهل و نه ماجرای سیاهکل و اغاز حنبش مسلحانه و بالاخره بیست و نه بهمن پنجاه و دو و داستان گروگان گیری ولیعهد و “دادگاه دانشیان و گلسرخی”، آغازی بر پایان سلطنت. تقدیر چنین اراده کرده بود که زندگی من با این پرونده پیوندی بس غریب داشته باشد. این گفتگو روایت من از ان ماجراو این پیوند است.

 

چرا انقلاب شد؟ نگاهی تازه به انقلاب ایران

18 فوریه, 2022 بدون نظر »

من در جستجوی پاسخ به این سوالم  که چه عامل مشترکی در روح ملی ما باعث میشود نویسندگان و شاعران و فیلسوفان و روزنامه نگاران و هنرمندان و اساتید دانشگاه، نخبگان فکری و فرهنگی یک ملت همراه و در کنار بچه های در اعماق مولوی و میدان غار و هیات عزاداران مقیم تهران و صنف طّباخ و کلّه پز  … در چنین روز هائی همه با هم به استقبال پیرمردی روحانی و عمامه به سر بروند که اکثریت امی و عامی مردم عکس او را در کره ماه می بینند و اقلیت نخبگان و فرهیختگان به سیمای ناجی؟ پیرمردی با سیمای روحانی که تمام دانش او از انسان و جامعه و جهانی که در آن زندگی میکند محدود به کتب اساطیری عهد عتیق است. 

ادامه مطلب »

پارادوکس اندوه بار چپ ایران

29 ژانویه, 2022 بدون نظر »

 باز بهمن امد. هر ساله در این موقع بی اختیار مجبور به مرور خاطرات گذشته ها میشوم. گوئی در این مرور به جستجوی تسلای خاطری هستم بر انچه بر سرزمین ما گذشت.paradox-3201.jpg

50 سال پیش در همین روزها من در زندان قصر شماره چهار همسفره با بقایای سازمان افسران حزب توده (عباس حجری، علی عموئی، ابوتراب باقرزاده، باقر ذوالقدر و رضا شلتوکی) بودم. البته علاوه بر انها غنی بلوریان از حزب دموکرات کردستان و یا صفر قهرمانی و پرویز حکمت جو و بدرالدین مدنی مترجم اثار رومن رولان و تک و توک افراد دیگر که رویهمرفته هفده هیجده نفری میشدیم.

ادامه مطلب »

وصف تجربه نبوی من - باز تعریف مفهوم خدا

12 مارس, 2019 بدون نظر »

images.jpg

من در نوجوانی خدا ناباور بودم. مسلح به علم و فلسفه اما در این مقاله تلاش خواهم کرد که تجربه خود را از دیدار با مفهوم خدا که اعتقاد دارم عین همان تجربه موسی در کوه تور و عیسی هنگام تعمید و محمد در غار حرا است شرح دهم.

تنها اصلی که من و خواننده بر آن معتقدیم  این است که اگر به هر پدیده ای صفاتی نسبت دهیم که ندارد هرگز موفق به شناخت آن پدیده نخواهیم شد. همه پیامبران ابراهیمی انسان بودند. اگر به پیامبران هم صفات و خصوصیاتی فوق انسانی نسبت دهیم هرگز مفهوم خدا و ماهیت وحی را نخواهیم شناخت. چنانچه آنچه نوشته میشود با علم شناخته شده امروزی و یا مفاهیم بنیانی و جوهری کتب مقدس تورات و انجیل و قران، سازگار نباشد این مقاله فاقد اعتبار است.

ادامه مطلب »

در ستایش یهودا – تکلمه ای بر مقوله اخلاق

31 مارس, 2018 2 نظر »

این روزها مصادف است با ایام عید پاک سالروز مصلوب شدن عیسی مسیح. روزی که مسیر تاریخ بشر گردشی تازه کرد. یکی از شخصیت های این واقعه بزرگ یهوداست.  یهودای خائن، یکی از حواریون دوازده گانه مسیح که او را به ازای سی سکه نقره به رومیان با بوسه ای تسلیم کرد و از فرط ندامت خودکشی نمود .  دفاع از یهودا آسان نیست همچنان که در دوهزار سال گذشته هیچکس در دفاع از یهودا سخنی نگفته است. اگر قرار میبود که  باز با همان نگاه و از همان زاویه  تاریخی به گناه یهودا نگاه شود هرگز نمی شد مقاله ای در ستایش او نوشت. به همین دلیل آشنائی هر چند به اجمال با این دیدگاه و پیشفرض های وا نهاده در آن گریز ناپذیر است.

ادامه مطلب »

دیدگاهی تازه در ماهیت وحی و راز پیامبری (2)

17 اکتبر, 2016 1 نظر »

این مقاله در سایت زیتون تحت عنوان “تلاشی برای بازتعریف ماهیت وحی” نیز منتشر شده است.

patmos.jpg

وحی بزرگترین معمای تاریخ بشر است. نقطه تلاقی انسان و خدا، علم و ایمان ، فلسفه و الهیات، مادیت و معنویت و فیزیک و متافیزیک. هیچ مکتب و مشربی نمیتواند اهمیت کلام و پیام و تعالیم پیامبران مذاهب ابراهیمی و نقشی که در تاریخ بشر داشته اند را انکار کند. تعالیم این مردان بزرگ یکی از اصلی ترین ستونهای تمدن بشری و فلسفه حیات مردمان پرشماری بوده است و هنوز هست. چه عنصری در این پیام و تعالیم وجود دارد که هیچکدام از آنهمه فیلسوفان و شاعران و متفکران تاریخ هنوز نتوانستند مشابه آن را بیاورند؟ شاید پاسخ به کوتاه سخن این باشد که”حقایق جهان شمول ومعتبر در تمام زمین ها و زمان ها“. حقایقی که راه فلاح و رستگاری انسان را در فاصله تولد و مرگ می آموزد.

ادامه مطلب »

دیدگاهی تازه در ماهیت وحی و راز پیامبری(1)

16 ژوئن, 2016 بدون نظر »

patmos.jpg

این مقاله در سایت زیتون نیز منتشر شده است  مکانیزم نزول وحی – سایت زیتون 

تاریخ زندگی من منتج به شناختی است که به من اجازه میدهد تا نظریه تازه ای را در ارتباط با مفهوم وحی و راه طی شده پیامبران بیان کنم که “ساده ترین و گویا ترین و حتی علمی ترین تبیین” است از ماهیت وحی و تعالیم پیامبران در هر سه مذهب ابراهیمی در آغاز هزاره سوم و تحکّم علم.  

این نظریه از میان کتابها یافته نشده است بلکه حاصل یک زندگی بسیار سخت و تفکرات طولانی در خویش و جهان جزخویش است و البته بعدها با مطالعه کتب مقدس و به ویژه قران و با تقابل و قیاس با آنچه در این باب نوشته شده است. این مقالۀ  کوتاه تکلمه ای است بر مباحثه دکتر سروش و مهندس عبدالعلی بازرگان در مورد نظریه “رویاهای رسولانه” که به اختصار تمام و در حد یک مقاله سالها پیش و به بهانه مباحثات دکتر سروش و آیت الله سبحانی ( طوطی و زنبور) نوشته شد. آنچه در این مقاله می اید نظر به عموم پیامبران دارد و در مورد خاص پیامبر اسلام که مورد بحث است برای خوانندگان آشنا با قران تطبیق موارد بسیار ساده تر است.

ادامه مطلب »

تکمله ای بر کتاب “داستان تمام داستانها”

16 ژوئن, 2016 بدون نظر »

122.jpg

دانلود آزاد داستانِ تمام داستانها 

دانائی و شناخت هر کس حاصل تاریخ همان کس است. شخصیت،اعتقادات واخلاقیات و سلائق و … هرآنچه هرکس است حاصل تاریخ همان کس است. راز رضایت من از زندگی و گذشته خود علیرغم تمام سختی و اندوه آن و تمام نامهربانی های جهان پیرامون، در آشنا شدن من با حقایقی بزرگ است، پاداش آن همه سختی ها.  حقیقتی که از کتابها آموخته نمیشود.

کتاب “داستان تمام داستانها” از راه سختی میگوید که پیامبران رفته اند و حاصل آن راه طی شده در قالب داستان سرنوشت یک انسان. داستان زندگی یکی از حواریون عیسی که میخواست عیسی شود اما به یهودا تبدیل شد. راز عیسی شدن او از یهودا بودن میگذشت. هیچکس در جوی حقیری که به مردابی میریزد مرواریدی پربها صید نخواهد کرد و در راه های همیشه رفته شده حقیقت تازه ای یافت نخواهد شد. 

ادامه مطلب »

شرح اخلاق “یک شورشی” بیشرم

12 مارس, 2016 2 نظر »

0.jpgآقای عباس سماکار و البته با یاری یک کمونیست خیلی برجسته! اقای بهرام رحمانی در کتاب   ” پنهان در پشت خود ” و در نقد کتاب “یک فنجان چای بی موقع”من مطالبی را عنوان کرده اند که تامل در پاسخ به یاوه گوئی های تاریخی ایشان را بیش از این جایز نمی بینم.

*****

ادامه مطلب »

چرا انقلاب کردیم؟ نگاهی تازه به انقلاب ایران

4 فوریه, 2016 7 نظر »

images.jpgپاسخ به این سوال وحشتناک که چرا انقلاب کردیم بارها ما را در مقابل نسل بعد از انقلاب و بیشتر از آنها در مقابل خودمان عاجز و شرمنده میکند. گوئی هر پاسخی به این سوال باز کافی و قانع کننده نیست.

هر ساله با آمدن بهمن ماه ذهن من بی اختیار به دنبال علل وقوع انقلاب اسلامی ایران میرود. احساس میکنم اگر نه به نسل بعد از خود که حداقل به خودم باید توضیح دهم که چرا انقلاب شد؟  مصادف شدن بهمن امسال با چهل و پنجمین images221.jpgسالگرد واقعه سیاهکل و همزمان با به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح، پس از جنگی پنجاه و چند ساله میان نیروهای چریکی فارک - نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا و دولت کلمبیا (در کشوری که زندگی میکنم ) که برای من به مثابه ناقوس مرگ مارکسیسم انقلابی تلقی میشود این بار ذهن مرا بیشتر از همیشه به مرور جریان روشنفکری ایران قبل از انقلاب میبرد. برای من و آنهم به دلیل آشنائی نزدیک من با سه رویداد تاریخی که هر سه در بهمن ماه اتفاق افتاد کفایت میکند تا پاسخ این سوال را که چرا انقلاب کردیم حداقل آنقدر که خودم را قانع کند پیدا کنم هرچند تسکینی بر دردی نباشد. ادامه مطلب »

من و اسطوره شناس

11 آگوست, 2015 بدون نظر »

تکلمه ای بر داستان انسان و سرنوشت و اسطوره

 1240627_1445861465639051_297974504_n.jpgاستاد عباس اسطوره شناس از یاران به یاد مانده ایام شباب من است. اسطوره شناس است و عمری را در تحقیق و ترجمه و زندگی اسطوره ها به سر اورده و صاحب نظر است. بین من و او و پس از مدت ها بی خبری مکالمه فیس بوکی زیر صورت گرفت. داستان از بحثی در مورد تعریف اسطوره شروع شد و چون علاقمند به مرور این بحث بودم پس از گذاشتن یک کامنت، تقاصای فرندشیپ و از این حرفها کردم و  ….

اسطوره شناس: امیرجان سلام.  امیدوارم سلامت و برقرار باشی. مطالب مربوط به تو را کم و بیش دنبال می کنم و در جریان گفتگوهایت با منصور هم هستم. کتاب یک فنجان چای بی موقع را هم خوانده ام و به نظرم خیلی بهتر و روشنگرتر از کتاب داستان تمام داستان ها است. ادامه مطلب »

دانلود آزاد یک فنجان چای بی موقع-ردّ پای یک انقلاب

11 می, 2015 12 نظر »

ketab-corp.jpgدر نگارش این کتاب خون های بسیار ریخته و رنج های بسیار برده شده است. خواندن آن برای علاقمندان به تاریخ معاصر ایران و روشنفکران مارکسیست یک ضرورت است و به  اهل قلم و نسل جوان و جویای ایران جداً توصیه میشود. تمام حقوق مادی و معنوی آثار فارسی من متعلق به من است. برای کمک به گسترش فرهنگ مکتوب، تمام حقوق مادی آثار خود را به اشخاص حقیقی و حقوقی و قانونی و غیر قانونی، واقعی و مجازی که به انتشار و توزیع آنها اقدام کنند واگذار میکنم.… بنا بر ادعای من محتوای این کتاب تا هنگامی که سندی، مدرکی، دلیلی، قرینه ای، شاهدی، تناقضی، نقل قولی، ردّیه ای، تکذیبیه ای، اصلاحیه ای و هرچه از این دست ارائه نشود که  نوشته های این کتاب را باطل و یا مخدوش سازد، این روایت معتبر ترین روایت از جنجالی ترین محاکمه سیاسی اخرین سالهای زمان شاه (دانشیان - گلسرخی)  و صحنه ها و رویدادها وشخصیت های تاریخی آمده در این کتاب است.

خبرگزاری کتاب ایران   صدای امریکا، بی بی سی، دائرة المعارف بزرگ اسلامی، تاریخ ایرانی، تاریخ شفاهی، ایسنا

معرفی و بررسی کتاب «یک فنجان چای بی موقع» دکتر رضا صادقیان   بررسی کتاب ” یک فنجان چای بی موقع” رضا اغنمی  راز گشائی از جنجالی ترین پرونده سیاسی زمان شاه  مد و مه  پی دی اف  کتاب عباس سماکار” پنهان در پشت خود” و پاسخ من به ایشان در شرح اخلاق یک شورشی بیشرم

ادامه مطلب »

Rumi-Antología Poética

25 آگوست, 2014 بدون نظر »

مقاله ای در مورد کتاب ترجمه من از گلچینی از اشعار مولانا. تنها ترجمه ای که از انجام آن خوشنود نیستم. همچون حکایت ساختن مجسمه ” ایندیا کاتالینا” مظهر زیبائی زنانه بومیان کلمبیا، از شکسته های مجسمه بلورین ونوس است.

  Por Patricia Suárez

rumi-672x10243.jpg

Antología Poética traducida del Farsi al Español por Amir Hossein Fetanat,   nos hala  en su prólogo hacia la densidad del misterio  e  invita a beber de la fuente, a Rumi, su vida,  Shams,   la poesía,  la sabiduría, la  elocuencia,  la visión,  las obras,  la danza,    La melodía de la flauta  llevándonos  por el camino de la gracia y la humildad,  sin olvidar   al profeta que sacó de sus alforjas las estrellas y las esparció por todo el firmamento.

Así habla Judas - یهودا چنین میگوید

28 جولای, 2014 بدون نظر »

.در باره کتاب من ” یهودا چنین میگوید”

Por Patricia Suárez

caratula.jpg

El libro Así Habla Judas/Doctrina del Hombre Dios del escritor Iraní Amir H. Fetanat,  en discursivo místico poético nos introduce al alto concepto de la divinidad desde la autoconciencia del “Yo” de Judas, el traidor, enraizada en lo más profundo de la historia humana. El escritor Amir H. Fetanat, en su libro “Así Habla Judas”,  cuyo lenguaje metafórico en magnifica prosa poética cautiva y en su ardua labor reflexiva nos entrega con generosa inteligencia, respondió  a mis  preguntas sobre el tema:

 

در بزرگداشت گابریل گارسیا مارکز

4 می, 2014 بدون نظر »

gabo-libros.jpg gabo-feria-del-libro.jpgگزارشی از بیست و هفتمین  نمایشگاه کتاب بوگوتا 

سخنرانی گابریل گارسیا مارکز هنگام دریافت جایزه نوبل ادبیات 1982

 به یاد زنده یاد بهمن فرزانه و به احترام همه مترجمان که پیامبران فرهنگها هستند   

  آدم ها را از رویاها و ملت ها را از قهرمانانشان میتوان شناخت. نمایشگاه کتاب امسال در بوگوتا  با مرگ گابریل گارسیا مارکز، بزرگترین نویسنده اسپانیائی زبان بعد از میگل دُ سروانتس شور و حال دیگری دارد. مرگ گابوی کبیر تمامی یک ملت را به جنب و جوش آورده است. فروش کتابهای او به ناگهان و به میزان غیر قابل انتظاری افزایش یافته و بزودی چهره او بر پشت اسکناس ها نقش خواهد بست. ده ها هنرمند با هنر خود میکوشند تا با آنچه  در توان دارند قهرمان ملی خود را پاس دارند. ادامه مطلب »

مسیح و مارکز و من

19 آوریل, 2014 1 نظر »

indice4.jpgگابریل گارسیا مارکز دیروز مرد، روز پنج شنبه مقدس. هر ساله مراسم عزاداری هفته مقدس در دهکده “گواتاویتا” (محل زندگی من در کلمبیا) با گرد آمدن روستائیانی که معمولا در این روزها، مثل تمام مناسبت ها، بهترین لباسهای خود را می پوشند تا در مراسم عزاداری شرکت کنند تکرار میشود. امروز، جمعه مقدس باز مثل هر سال مجسمه های مریم باکره و مسیح مصلوب بر شانه های روستائیان جوان با لباده های گشادشان که در سکوت و حالت عزا چند قدمی میروند و می indice2.jpgایستند تا کشیش روستا که پیشاپیش همه میرود از بلندگوی دستی خود دعا بخواند و مردم زیر لب زمزمه و تکرار کنند از گورستان شروع شد و مثل هر سال به کلیسا خاتمه یافت. گویا ادامه مطلب »

“یک فنجان چای بی موقع - ردّ پای یک انقلاب” منتشر شد.

29 مارس, 2014 6 نظر »

book-cover.jpgTrace of a Revolution - Rastro de un Revolución 

اگر ادبیات دریچه ای تازه بر مفاهیمی چون انسان، عشق، آزادی، زندگی و مرگ نگشاید من ترجیح میدهم یک فیلم سینمائی هرچند مبتذل را تماشا کنم. برای نوشته شدن این کتاب خون های زیادی ریخته و رنج بسیار برده شد. کتابی است حاصل یک زندگی غریب و پُر بار. اما خوشحالم که کتابی نوشتم از تاریخ که در ادبیات معاصر ایران از من به یادگار باقی خواهد ماند. بخشی از این کتاب در وبلاگ من آمده است و امید دارم که بزودی در ایران نیز منتشر شود و به نوعی در دسترس علاقمندان قرار گیرد. نوشته های زیر برداشت های شخصی است و تمامیت آنها مورد تائید منِ امیر فطانت و نویسنده کتاب نیست.

برداشت شخصی آقای مهدی مرعشی در مورد این کتاب در بی بی سی 

هفته نامه تاریخ شفاهی           مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی                   تاریخ ایرانی

 به دست من، جزقلمی نبود، باری کوشیدم تا خدمتی کنم.

 خرید نسخه الکترونیکی              خرید کتاب              خرید کتاب از امازون

خرید کتاب در ایران

گفتگوی صدای امریکا با من - امیر حسین فطانت

12 مارس, 2014 2 نظر »

images-1328.jpgبالاخره منتشرشد. با 18 دقیقه کوتاه شدن که البته به کلیت مطلب آسیب چندانی نمیزند و تحت عنوان گفتگوی صدای امریکا با امیر حسین فتانت. با مصاحبه کننده ای که از ابتدا سعی دارد تا برای اثبات روایت تاریخ تحریف شده چهل سال گذشته از من تائیدیه بگیرد. وظیفه من در قبال تاریخ و نسل جوان مملکتم با نوشتن کتاب “یک فنجان چای بی موقع- ردّ پای یک انقلاب” و این مصاحبه تمام شد. در چه کسی از خیل نظریه پردازان و راویان حکایت های دروغ چهل سال گذشته شهامت تجدید نظر وجود دارد؟

قربانیان قهرمان

20 فوریه, 2014 بدون نظر »

mqdefault.jpg

ویدیوی برنامه ویژه صدای امریکا  

راز گلسرخ - نگاهی دوباره به تاریخ انقلاب

کرامت دانشیان و خسرو گلسرخی قهرمان یا قربانیان یک بازی کثیف؟

بعضی اوقات نگفتن حقیقت سخت است و گفتن آن سخت تر. سرگذشت قهرمانان و اسطوره های چپ ایران به شکل اعجاب اوری واقعیتی است ورای تخیلات اما اعتبار و ارزش آدمها به بلندای رویاهایشان اندازه گیری میشود و ارزش زندگی هر کس به داستانی است که بر سنگ قبر او نوشته میگردد.

  گواتاویتا                      آدمها اگر به مرگ فکر کنند بهتر زندگی میکنند               انسان مقدس است

 6666thumbnail.jpgvirreythumbnail.jpg222thumbnail.jpg

چرا می نویسم؟

25 ژانویه, 2014 1 نظر »

taller-ggm.jpgindiceana.jpgبار ها از خودم پرسیده ام چرا مینویسم؟ و در آخر کار به این نتیجه رسیده ام که نمیتوانم ننویسم. به نظر من نویسنده واقعی کسی نیست که مینویسد کسی است که نمیتواند ننویسد. نوشتن کار ساده ای نیست منظورم خود نوشتن نیست بلکه آن چیزهاست که با نوشتن می آید.  شاید هم نوشتن کاری ساده و یکی از بزرگترین لذت های زندگی باشد که با هیچ پولی نمیتوان خرید اما آدمیزاد باید عاشق و یا به عبارت دیگر دیوانه باشد تا در این روزگار وانفسا به این وادی بیفتد.  ادامه مطلب »

سیاهکل در زندان

22 ژانویه, 2014 بدون نظر »

indice.jpg3amirfetanat.jpgفصلی از کتاب یک فنجان چای بی موقع - ردّپای یک انقلاب”

ذهن آدمیزاد با خاطرات مثل یک فیلتر عمل میکند. آنچه باید بیاد ماندنی باشد بیاد میماند و آنچه بی ارزش و دور ریختنی است را بدور میریزد. هنوز و پس از گذشت چهل سال از روزهای زندان قصر خاطرات زیادی را به یاد دارم.

ادامه مطلب »

یک فنجان چای بی موقع - ردّ پای یک انقلاب

13 ژانویه, 2014 8 نظر »

book-cover.jpgگوئی همه چیز باید اینگونه اتفاق می افتاد که افتاد. بار سنگین چهل ساله را از دوش روح خود برداشتم و کتابی که چهل سال در انتظار نوشتن آن بودم نوشته شد و شروعی با یک سوال ساده؛ چه چیزی سرنوشت آدم ها را رقم میزند؟

یک فنجان چای بی موقع  - رد پای یک انقلاب

ادامه مطلب »

با پرنسس آزاده شفیق - 1982

1 ژانویه, 2014 2 نظر »

2_10.jpgazadeh-2.jpgداستان های دوران سخت پاریس که چند ماهی به طول کشید بسیار است اما از میان همه آنها خاطرۀ دیدار من و والاگهر پرنسس آزاده شفیق پهلوی نیا دختر اشرف پهلوی خواهر با قدرت شاه، که از حالات و حرکات و شخصیت دخترش کاملاً معلوم بود که از مادرش چیزهای زیادی به ارث برده است و با ولیعهد دخترعمه و پسر دائی بودند حکایتی گفتنی است. 

از کتاب اعترافات در دست انتشار من «یک فنجان چای بی موقع – ردّ پای یک انقلاب» ادامه مطلب »

اسطوره های چپ ایران - آفریده تاریخ یا پرویز ثابتی؟

20 سپتامبر, 2013 3 نظر »

images23.jpgبهمن امسال چهل سال از اعدام دانشیان و گلسرخی و آن رویداد تاریخی میگذرد. بعضی اوقات نگفتن حقیقت سخت است و گفتن آن سخت تر. وقتی میخواستم مقاله شرحی بر یک عکس - ژاندارک انقلاب 1357 را بنویسم بارها به تاثیر احتمالی نوشته خود بر اذهانی که  طی سه دهه گذشته هزاران بار این عکس را دیده بودند و هر کدام در ذهنیت خود داستانی بر این عکس نوشته بودند فکر میکردم. به افسانه ها و حماسه هائی  که به این عکس منتسب شده بود و احتمالا با نوشته من فرو می ریخت. در پس انتشار آن مقاله آنچه نصیب من شد باز از نوع فحاشی هائی بود که در چهل سال گذشته به آن عادت کرده ام اما اگر من نمی نوشتم هیچ کس دیگری نمی نوشت. سخت است دانستن حقیقت و نگفتن آن اما این بار ابعاد ماجرا بسیار وسیع تر از شرح یک عکس است. این بار شرح یک رویداد و حماسه تاریخی است. باخود فکر میکنم جماعتی که طاقت سکوت مرا در سالهای گذشته نداشت آیا تاب و تحمل شنیدن صدای مرا خواهد داشت؟

ادامه مطلب »

منِ چپگرا و چشمان سهیلا

13 سپتامبر, 2013 2 نظر »

indiceeyes.jpgizquierdista-1-thumb.jpgبعد از گذشت چهل و اندی سال، هنوز هم اگر در مورد زیباترین چشم های زنانه ای که در زندگی دیده ام از من سوال کنند یاد چشمان سهیلا می افتم.

******

برای من که تازه یکی دو ماهی بود از زندان سیاسی آزاد شده بودم دفتر مسافرخانه پدر جای خوبی بود. پدر من یک مسافرخانه کوچک در شهر شیراز داشت که درست روبروی مطب یکی از بهترین چشم پزشکان مشهور و شناخته شده در امیر نشین های آن طرف آب بود. هر سال وقت تابستان مسافرخانه پر میشد از مسافر هائی که از بحرین و دوبی و قطر و کویت میامدند تا دکتر مشیری چشمهای انان را معاینه کند. دفتر مسافرخانه محل تجمع و گپ و گفتگوی مسافران هم بود. ادامه مطلب »

ایتالیائی زرنگ و ایرانی ساده لوح

31 آگوست, 2013 2 نظر »

italian.jpgدر اروپا ایتالیایی ها به دزد و کلّاش و کلاه بردار بودن معروفند. می گویند وقتی وارد میلان می شوی، با اولین نگاه به زیبائی شهر احتمال این که چمدانت را دزدیده باشند زیاد است.

*****

در پاریس در صف سینما با مارتا، دوست دختر لاتین خودم ایستاده بودم که متوجه شدم صدائی سعی میکند توجه مرا با موسیو موسیو صدا زدن  پی در پی جلب کند. در کنار خیابان یک ماشین بی. ام. و. شیک پارک شده بود و جوان راننده با دست به من اشاره میکرد و مرا به طرف خود میخواند. راستش ابتدا فکر کردم همجنسگرا ست که باید اعتراف کنم وقت و دل و دماغ این یک قلم فعالیت را در زندگی نداشته ام اما اینطور نبود. ادامه مطلب »

دزد پژوهشگر و دادگاه پاریس

18 آگوست, 2013 بدون نظر »

imagescourt.jpgپلیس ها پس از انجام تحقیقات و ثبت استشهاد محلی در محل وقوع جرم واقع در خیابان ژرژ پنجم در منطقه اعیانی هشت پاریس و بازپرسی از من و مرد دزد زده و سایر تشریفات اداری، گزارشی با مضمون زیر تهیه کردند و آنرا برای امضا در مقابل من گذاشتند.

” بنا بر استشهاد محلی انجام شده توسط ماموران پلیس و اظهارات آقای (هومن یان هو) شاکی پرونده و اعترافات متهم( یعنی من) در ساعت یازده صبح چهارشنبه سی ژوئن 1981، متهم سی و یک ساله، تبعه ایران، کیف دستی آقای (هو من یان هو)  شهروند فرانسوی را هنگامی که قصد ورود به هتل چهار فصل ژرژ پنجم را داشته ربوده و اقدام به فرار کرده است که در همان نزدیکی توسط عابران دستگیر میشود. کیف دستی متعلق به آقای (هو من یان هو) در اداره پلیس به صاحب آن تحویل شد.”  متهم مراتب فوق را تائید میکند. امضاء کردم. ادامه مطلب »

سکس و چریک چیپ

8 آگوست, 2013 3 نظر »

 indice-21.jpgبا این که اسمش اسکندر بود اما جثه ای نحیف داشت. بیش از حد معمول لاغر بود با دماغی بزرگ و استخوانی و کمی کج که مثل یک تیغه صورتش را به دو قسمت نامساوی تقسیم کرده بود. کمی قوز داشت و همیشه عینکی ذره بینی بر چشم های ریز و روشنش و سیگار اشنو ویژه  بر لب. از بچه های چپ دانشگاه بود و اهل کتاب و مطالعه و بچه های دیگر را که بیشتر اهل جوش و خروش و عشق به اسلحه و خون و خونریزی بودند را دعوت به مطالعه در مورد نظام مالی سرمایه داری جهانی و جنبش کارگری - دانشجوئی فرانسه و تحلیل اصلاحات ارضی و انقلاب سفید و از این حرفها میکرد. آنوقت ها، سالهای 48 - 49 دانشجو بودیم و در اطاق های خوابگاه های دانشگاه چای میخوردیم و سیگار میکشیدیم و یواشکی از این بحث ها میکردیم و نه مثل اطاق های بغل دستی خوابگاه که عرق میخوردند و پوکر بازی میکردند و از دخترهای دانشجو حرف میزدند و صدای خنده شان گوش فلک را کر میکرد. ادامه مطلب »

وقتی برای تردید

3 آگوست, 2013 بدون نظر »

 images34.jpgدر زندگی بعضی تصمیم گیری ها ساده است و بعضی سخت. بعضی تنها به زندگی خود آدم مربوط میشود و بعضی به زندگی دیگران اما مشکل وقتی است که تصمیم های به ظاهر ساده بتوانند عواقب غیر قابل پیش بینی و نتایج بزرگ و وحشتناک برای دیگری به بار آورند.

 *****

 پیله وری میکردم. از بازار بزرگ تهران لباسهای بچه گانه خارج از رده را و ازمیدان حسن آباد ابزارهای چینی را به علاوه ده ها قلم جنس دیگر ارزان میخریدم. سوزن و نخ و قیچی و ادامه مطلب »

“چپ” اندر قیچی گذشته و آینده

25 ژوئن, 2013 2 نظر »

images.jpgاستالین می گفت” کمونیست ها از سرشت ویژه ای هستند” راست می گفت. دوست من نلسون یکی از کمونیست های کلاسیک همسن و سال خودم است. با 60 – 70 سالی سن هنوز رویای حکومت دیکتاتوری پرولتاریا  را از سرش بیرون نکرده است.  هنوز از رشادت ها و قهرمانی های استالین گراد و راهپیمائی بزرگ مائو ذوق میکند و همانقدر از رویزیونیزم تنفر دارد که به مائو و انقلاب چین عشق و علاقه. در ذهن نلسون هنوز تمام جهان بر مدار تئوری های مارکس و مرگ محتوم و زودرس سرمایه داری میچرخد. او بحرانهای اخیر در آمریکا و اروپا را از علائم ظهور میداند.

ادامه مطلب »